An Italian deli owner forms a vigilante group to rid his Philadelphia neighborhood of street punks.
Directing | Lewis Teague | Director |
Writing | Thomas Hedley Jr. | Screenplay |
Sound | Piero Piccioni | Original Music Composer |
Production | Dino De Laurentiis | Executive Producer |
Writing | David Zelag Goodman | Screenplay |
Camera | Franco Di Giacomo | Director of Photography |
Editing | Jack Fitzstephens | Editor |
Editing | Nicholas C. Smith | Editor |
Production | Joy Todd | Casting |
Production | D. Constantine Conte | Producer |
Production | Alex De Benedetti | Co-Producer |
Production | David Lowe Jr. | Co-Producer |
Production | David Permut | Producer |
Art | Robert Gundlach | Art Direction |
Art | Gretchen Rau | Set Decoration |
Costume & Make-Up | John Boxer | Costume Design |
Crew | Eurlyne Epper | Stunts |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Costume & Make-Up | Steve Atha | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Armenio Marroni | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Cristina Rocca | Makeup Artist |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Crew | Victor Magnotta | Stunt Coordinator |
Crew | Brett Smrz | Stunts |
Crew | Gregg Smrz | Stunts |
Crew | Al Jones | Stunts |
Crew | Tom Lupo | Stunts |
Crew | Andy Epper | Stunts |
Crew | Danny Aiello III | Stunts |
Production | Fred C. Caruso | Executive In Charge Of Production |
Production | Tom Hedley | Associate Producer |
Production | David Permut | Executive Producer |
Production | Fred C. Caruso | Unit Production Manager |
Directing | José López Rodero | First Assistant Director |
Directing | Ellen Rauch | Second Assistant Director |
Production | Ted Kurdyla | Assistant Production Manager |
Directing | Deborah L. Marrs | Second Assistant Director |
Production | Robert Rothbard | Location Coordinator |
Directing | Laurie Cohn | Script Supervisor |
Production | Gail Kearns | Production Office Coordinator |
Directing | Alan Gibbs | Second Unit Director |
Production | Sherry Lynne | Extras Casting |
Camera | Daniele Nannuzzi | Camera Operator |
Lighting | Valerio Garzia | Gaffer |
Lighting | Sam Bender | Gaffer |
Camera | John Newby | Best Boy Grip |
Camera | Mauro Anzelotti | Key Grip |
Camera | Robert M. Andres | Key Grip |
Sound | Frank Stettner | Sound Mixer |
Sound | Keith Gardner | Boom Operator |
Art | Luthera Stone | Assistant Set Decoration |
Art | Mark Peltzer | Property Master |
Costume & Make-Up | Helen P. Butler | Wardrobe Supervisor |
Art | Raymond M. Samitz | Construction Coordinator |
Sound | Hal Levinsohn | Supervising Sound Editor |
Sound | Al Nahmias | Sound Editor |
Sound | Dan Lieberstein | Sound Editor |
Sound | Marjorie Deutsch | Sound Editor |
Sound | Richard Goldberg | Sound Editor |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Patrick Mullins | Assistant Editor |
Editing | Ron Morante | Assistant Editor |
Editing | Marshall Grupp | Assistant Editor |
Editing | Eleanor Goldstein | Assistant Editor |
Editing | Fred Rosenberg | Assistant Editor |
Editing | Brunilda Torres | Assistant Editor |
Editing | Thomas Dresher | Assistant Editor |
Editing | Yvette Nabel | Assistant Editor |
Editing | Magdaline Volaitis | Assistant Editor |
Camera | Stefano Coletta | Assistant Camera |
Camera | Crescenzo G.P. Notarile | Assistant Camera |
Camera | Alfonso Avincola | Still Photographer |
Art | James T. Singelis | Assistant Art Director |
Art | Ben Oshman | Props |
Costume & Make-Up | Robert M. Hines | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Steve Atha | Makeup & Hair |
Crew | John Connerton | Transportation Coordinator |
Crew | Ellen Levene | Unit Publicist |
Art | Marc Donnenfeld | Set Dresser |
Art | Joe Petruccio Jr. | Set Dresser |
Art | Dimitri Apletchef | Set Dresser |
Camera | Sandro Bolli | Grip |
Camera | Antonio Marra | Grip |
Lighting | Massimo Garzia | Electrician |
Lighting | Rolando Marcheggiani | Electrician |
Costume & Make-Up | Bette Ann Wasiellewski | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Ramona Broomer | Wardrobe Assistant |
Crew | Robert Calvert | Special Effects |
Crew | Clarence Fay Konkel | Special Effects |
Production | Joanna Kobal | Production Secretary |
Crew | Jack Gill | Stunts |
Crew | Allan Graf | Stunts |